Image

Diabetolog pediatra

Diabetolog pediatra

Diabetolog pediatra – lekarz specjalista zajmujący się rozpoznawaniem cukrzycy u dzieci oraz leczeniem powikłań spowodowanych przez tę chorobę.

W ostatnich latach obserwuje się coraz więcej przypadków zachorowań u dzieci na cukrzycę typu 2, która spowodowana jest brakiem aktywności fizycznej oraz nieprawidłową dietą. Istotne znaczenie w rozpoznaniu cukrzycy u dziecka ma dokładnie zebrany wywiad lekarski, a więc rozmowa z rodzicami i samym dzieckiem. Pierwsze niepokojące objawy mogące wskazywać na cukrzycę u dziecka ujawniają się często tuż po przebytej anginie, grypie lub zwykłym przeziębieniu. Wówczas to dziecko długo nie odzyskuje pełni sprawności, jest osłabione, dużo pije, często oddaje mocz lub nawet moczy się w nocy. Zdarza się także wzmożony apetyt lub jadłowstręt, który powoduje utratę masy ciała. Niepokojące objawy, z którymi koniecznie trzeba się zgłosić do lekarza to:

•zwiększone łaknienie, •częste oddawanie moczu lub moczenie nocne, •wzmożony apetyt lub jadłowstręt, •nudności, •wymioty, •biegunka, •bóle brzucha, głowy i klatki piersiowej, •zaburzenia świadomości oraz śpiączki,

Cukrzyca u dzieci rozwija się w sposób podstępny dlatego tak ważne jest odpowiednio wczesne jej wykrycie oraz wykonanie wszystkich niezbędnych badań laboratoryjnych pozwalających ocenić aktualny stan zdrowia dziecka z podejrzeniem cukrzycy.

Autorzy serwisu slownik-medyczny.pl dokładają wszelkich starań aby informacje zawarte w serwisie były aktualne oraz zgodne ze stanem faktycznym.

Zaznaczamy, iż wszystkie artykuły zamieszone na stronie slownik-medyczny.pl służą wyłącznie celom informacyjnym. Następstwa wykorzystnia informacji zawartych w serwisie slownik-medyczny.pl nie mogą być źródłem jakichkolwiek roszczeń w stosunku do Autorów strony.

Właściciel strony slownik-medyczny.pl ostrzega, że kopiowanie treści strony w całości lub w części bez uprzedniego uzyskania jego pisemnej zgody będzie uznane za łamanie praw autorskich i prawnie ścigane.

Z poważaniem
Administrator serwisu slownik-medyczny.pl