Image

Pediatra chirurg

Stanowi całkowicie odrębny dział chirurgii, ponieważ przebieg choroby i zakres operacji u dzieci nie jest identyczny jak u osób dorosłych. Dziecko powinno być operowane na oddziale chirurgii dziecięcej, a leczenie dziecka przez chirurga dla dorosłych jest dopuszczalne jedynie w przypadkach zagrożenia życia.
Nie jest ono bowiem miniaturką człowieka dorosłego, a organizm dziecka inaczej reaguje na leki i środki przeciwbólowe. Dotyczy to również zasad gojenia ran, przetaczania krwi, żywienia, gospodarki elektrolitowej organizmu, postępowania przed i pooperacyjnego, ogólnych zasad techniki operacyjnej.

Chirurgia dziecięca najczęściej dotyczy diagnostyki i leczenia chirurgicznego oraz zachowawczego następujących schorzeń:

  • - wady narządów moczowo-płciowych stulejka, brak jąder w mosznie, wodniak jąder, przepukliny pachwinowe i pępkowe
  • - wady okolic odbytu wrodzone, przetoki, krwawienia z odbytu, wypadanie odbytu, żylaki
  • - różnorakie bóle brzucha w tym ostre schorzenia zapalenie wyrostka robaczkowego
  • - usuwanie znamion skóry – naczyniaków krwionośnych i limfatycznych, guzów
  • - chirurgia plastyczna – leczenie przykurczów mięśniowych
  • - leczenie urazów wielonarządowych – złamań kończyn
  • - leczenie ostrych stanów chirurgicznych
W przypadku noworodków leczenie chirurgiczne ma charakter zespołowy i dotyczy współpracy neonatologów i położników. Rozpoznanie wady wrodzonej pozwala na odpowiednio wczesne zaplanowanie leczenia.

Autorzy serwisu slownik-medyczny.pl dokładają wszelkich starań aby informacje zawarte w serwisie były aktualne oraz zgodne ze stanem faktycznym.

Zaznaczamy, iż wszystkie artykuły zamieszone na stronie slownik-medyczny.pl służą wyłącznie celom informacyjnym. Następstwa wykorzystnia informacji zawartych w serwisie slownik-medyczny.pl nie mogą być źródłem jakichkolwiek roszczeń w stosunku do Autorów strony.

Właściciel strony slownik-medyczny.pl ostrzega, że kopiowanie treści strony w całości lub w części bez uprzedniego uzyskania jego pisemnej zgody będzie uznane za łamanie praw autorskich i prawnie ścigane.

Z poważaniem
Administrator serwisu slownik-medyczny.pl