Image

USG jamy brzusznej

USG Jamy Brzusznej i Układu Moczowego jest dziś najbardziej dostępnym i rozpowszechnionym badaniem diagnostycznym jamy brzusznej. Bada się następujące narządy: wątrobę, pęcherzyk żółciowy, drogi żółciowe, trzustkę, śledzionę, nerki, wypełniony pęcherz moczowy, narząd rodny u kobiety i gruczoł krokowy u mężczyzny oraz duże naczynia jamy brzusznej tzn. aortę i żyłę dolną główną.

Przy pomocy standartowo wykonywanego badania USG ocenia się wielkość, kształt, strukturę narządu, można stwierdzić zmiany oraz położenie narządu w stosunku do narządów sąsiadujących. Badanie przebiega w pozycji leżącej na plecach, a w przypadku badania nerek zachodzi konieczność ułożenia na boku. Badanie wykonywane jest na płytkim oddechu, jak i na głębokim wdechu. Wskazaniem do wykonania badania mogą być: urazy, bóle i powiększenie brzucha, wymioty i biegunka, wyczuwalne guzy, kamica żółciowa lub nerkowa, żółtaczka i wiele innych.

Autorzy serwisu slownik-medyczny.pl dokładają wszelkich starań aby informacje zawarte w serwisie były aktualne oraz zgodne ze stanem faktycznym.

Zaznaczamy, iż wszystkie artykuły zamieszone na stronie slownik-medyczny.pl służą wyłącznie celom informacyjnym. Następstwa wykorzystnia informacji zawartych w serwisie slownik-medyczny.pl nie mogą być źródłem jakichkolwiek roszczeń w stosunku do Autorów strony.

Właściciel strony slownik-medyczny.pl ostrzega, że kopiowanie treści strony w całości lub w części bez uprzedniego uzyskania jego pisemnej zgody będzie uznane za łamanie praw autorskich i prawnie ścigane.

Z poważaniem
Administrator serwisu slownik-medyczny.pl