Image

Ginekolog

Jest specjalistą w zakresie ginekologii. Ginekolog bada i leczy problemy natury kobiecej. Podstawowa wizyta w gabinecie ginekologicznym składa się z przeprowadzenia wywiadu lekarskiego, ogólnego, położniczego, rodzinnego lub ginekologicznego. U ginekologa wykonuje się badanie piersi, badania szyjki macicy i ogólne badania ginekologiczne. Ginekolog może świadczyć porady z zakresu położnictwa, ciąży, wykonuje badania cytologiczne. We współpracy z innymi specjalistami może przeprowadzić badanie USG ciąży i ginekologiczne przezbrzuszne i przezpochwowe.Mogą bowiem zwiastować groźne choroby takie jak: stany zapalne pochwy, stany zapalne szyjki macicy stany zapalne przydatków, nadżerka, polipy, choroby przenoszone drogą płciową, nieprawidłowe funkcjonowanie gruczołów, zmiany nowotworowe w obrębie narządu rodnego. Rutynowo lekarz pobierze materiał z szyjki macicy do badania cytologicznego. Organizm kobiety w ciąży jest zmuszony do wysiłku, mimo, że ciąża przebiega normalnie. Kobiety w ciąży pierwszą wizytę u ginekologa powinny odbyć w pierwszych 8 tygodniach ciąży, kolejne przynajmniej raz w miesiącu, a w ostatnim trymestrze co 2 tygodnie. Tylko wówczas lekarz ma możliwość ocenić rozwój i prawidłowy przebieg ciąży, rozpoznać ewentualne zagrożenia i leczyć stany patologiczne. Opieka nad ciężarną pozwala zmniejszyć ilość powikłań u matki, jak i u płodu. W gabinecie ginekologicznym wykonywane są szczepienia przeciwko infekcji wirusa HPV, małe zabiegi ginekologiczne. Wywiad ginekologiczny pozwala ustali fakty w związku z antykoncepcją, zapobieganiem niechcianej ciąży, na przykład w sytuacji nagłej. Dodatkowe badania ginekologiczne to badania bakteriologiczne, histopatologiczne, kolposkopia, testy ciążowe.

Autorzy serwisu slownik-medyczny.pl dokładają wszelkich starań aby informacje zawarte w serwisie były aktualne oraz zgodne ze stanem faktycznym.

Zaznaczamy, iż wszystkie artykuły zamieszone na stronie slownik-medyczny.pl służą wyłącznie celom informacyjnym. Następstwa wykorzystnia informacji zawartych w serwisie slownik-medyczny.pl nie mogą być źródłem jakichkolwiek roszczeń w stosunku do Autorów strony.

Właściciel strony slownik-medyczny.pl ostrzega, że kopiowanie treści strony w całości lub w części bez uprzedniego uzyskania jego pisemnej zgody będzie uznane za łamanie praw autorskich i prawnie ścigane.

Z poważaniem
Administrator serwisu slownik-medyczny.pl