Image

Pediatra dermatolog

Choroby skóry u dzieci to jedynie objawy innych poważniejszych chorób organizmu, dlatego stało się konieczne wyodrębnienie podspecjalności pediatra dermatolog. Skóra dziecka jest cieńsza niż u osób dorosłych i ma skłonność do przesuszania się, dlatego ma tendencję do zakażeń. W okresie niemowlęcym najczęściej występują: rumień toksyczny, potówki, ciemieniucha, pieluszkowe zapalenie skóry, trądzik noworodkowy.

Obecnie najczęstszą i nawrotową chorobą skóry u dzieci jest atopowe zapalenie skóry. Choroba występuje w krajach rozwiniętych i ujawnia się zwykle we wczesnym dzieciństwie, często w rodzinach ze skłonnością do alergii. Objawy skórne są zróżnicowane i zależą od wieku pacjenta. U niemowląt występuje ostry stan zapalny zlokalizowany na policzkach, pośladkach, tułowiu i kończynach. W okresie dziecięcym zmiany skórne występują w zgięciach dużych stawów, na karku, grzbietach dłoni i stóp. Młodzież ma zmiany w obrębie twarzy, szyi i klatki piersiowej, obręcz kończyny górnej i dolnej, oraz grzbiety dłoni. Skóra zmieniona chorobowo jest zgrubiała, z nadżerkami, pokrytymi krwistymi strupami. Włosy stają się suche i łamliwe.

Inne schorzenia skórne występujące u dzieci to: liszajec zakaźny wywołany przez paciorkowce lub gronkowce , naczyniak może być wrodzony , róża, rumień, świerzbiączka, wyprysk egzema oraz oparzenia termiczne lub słoneczne , odmrożenia.

Autorzy serwisu slownik-medyczny.pl dokładają wszelkich starań aby informacje zawarte w serwisie były aktualne oraz zgodne ze stanem faktycznym.

Zaznaczamy, iż wszystkie artykuły zamieszone na stronie slownik-medyczny.pl służą wyłącznie celom informacyjnym. Następstwa wykorzystnia informacji zawartych w serwisie slownik-medyczny.pl nie mogą być źródłem jakichkolwiek roszczeń w stosunku do Autorów strony.

Właściciel strony slownik-medyczny.pl ostrzega, że kopiowanie treści strony w całości lub w części bez uprzedniego uzyskania jego pisemnej zgody będzie uznane za łamanie praw autorskich i prawnie ścigane.

Z poważaniem
Administrator serwisu slownik-medyczny.pl