Pediatra okulista
Niezwykle ważne jest badanie i ocena wzroku dziecka przez specjalistę pediatrę okulistę w pierwszym, drugim i trzecim miesiącu życia, szczególnie dzieci z ciąż zagrożonych lub dzieci przedwcześnie urodzonych. Poziom rozwoju widzenia u dzieci można badać już kilka dni po urodzeniu. Prawidłowy przebieg rozwoju widzenia wpływa bowiem na jakość życia dziecka, a później dorosłego człowieka.
Wzrok jest zmysłem podlegającym rozwojowi i poddającym się rehabilitacji, a najważniejszy okres rozwoju przypada na dwa pierwsze lata życia dziecka. W okresie niemowlęcym niepokój powinny budzić: występowanie różnic wielkości gałek ocznych, wygląd oczu i powiek np. przymglona rogówka, biała źrenica, nierówne źrenice, szerokość szpary powieki , gdy oczy są w ruchu przez cały czas, gdy zamiast łez pojawia się ropa, gdy dziecko nie skupia wzroku na twarzy bliskich, często ma zamknięte oczy, opadające powieki, gałki oczne odchylają się w kierunku nosa, skroni czoła, zaczerwienienie oczu, uciskanie piąstkami, łzawienie bez powodu. Do okulisty należy zgłosić się zawsze gdy w rodzinie występowały: zaćma wrodzona, jaskra wrodzona, siatkówczak.
W okresie poniemowlęcym dziecko powinno wykazywać zainteresowanie książkami, obrazkami i gazetami, powinno chętnie „bazgrać” kredkami, oraz sprawnie poruszać się w stronę osób i zabawek. Brak prawidłowych ruchów gałek ocznych, słabe zainteresowanie otoczeniem, mrużenie oczu, trzymanie książeczek i zabawek zbyt blisko twarzy, częste potykanie się, powolne, niechętne przemieszczanie się są wyraźnym sygnałem zwrócenia się do lekarza okulisty.
U dzieci mogą występować wady wzroku takie jak: krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm. Obecnie nawet u bardzo małych dzieci można wykryć wady wzroku przy pomocy wysokospecjalistycznego sprzętuAutorzy serwisu slownik-medyczny.pl dokładają wszelkich starań aby informacje zawarte w serwisie były aktualne oraz zgodne ze stanem faktycznym.
Zaznaczamy, iż wszystkie artykuły zamieszone na stronie slownik-medyczny.pl służą wyłącznie celom informacyjnym. Następstwa wykorzystnia informacji zawartych w serwisie slownik-medyczny.pl nie mogą być źródłem jakichkolwiek roszczeń w stosunku do Autorów strony.
Właściciel strony slownik-medyczny.pl ostrzega, że kopiowanie treści strony w całości lub w części bez uprzedniego uzyskania jego pisemnej zgody będzie uznane za łamanie praw autorskich i prawnie ścigane.
Z poważaniem
Administrator serwisu slownik-medyczny.pl