Urolog
UrologJ jest lekarzem specjalistą zajmującym się leczeniem chorób układu moczowo-płciowego. Urolog zajmuje się takimi problemami jak zaburzenia prostaty, wady członka, leczeniem stulejki, zaburzeniami seksualnymi, erekcji, impotencją, pacjentami po obrzezaniu. Urolog doradza i leczy zaburzenia prostaty takie jak przerost lub rak prostaty, zapaleniem gruczołu krokowego.
Do urologa mogą zwracać się mężczyźni z problemami seksualnymi, przedwczesnym wytryskiem czy słabą erekcją. Urolog leczy choroby nerek, zapalenie pęcherza moczowego, zajmuje się układem moczowym, problemami z oddawaniem moczu lub też nietrzymaniem moczu. Badania urologiczne polegają na USG pęcherza moczowego i sprawdzeniu czy nie dochodzi do cofania moczu. Lekarz ogląda nerki i bada ich objętość oraz pracę. Bada się również skład moczu, szczególnie w przypadkach krwi w moczu.
Urolog – specjalista zajmujący się funkcjonowaniem, wadami patologicznymi i schorzeniami układu moczowo-płciowego.
W przypadku mężczyzn dotyczy to wad członka, zbyt krótkiego wędzidełka, leczenia stulejki, zaburzeń prostaty, niektórych postaci impotencji, chęci poddania się obrzezaniu. Wielu mężczyzn pomimo problemów z oddawaniem moczu czy zaburzeniami funkcji seksualnych unika wizyty w gabinecie urologicznym, z powodu skrępowania. Tymczasem badanie jest proste i nieinwazyjne, a pozytywne skutki leczenia mogą znacznie poprawić jakość życia pacjenta.
Najczęstsze problemy, z którymi zgłaszają się pacjenci do urologa to:
choroby prostaty (gruczołu krokowego, stercza),
przerost łagodny,
zapalenie,
infekcje układu moczowego,
dysfunkcja erekcji,
kamica moczowa,
nowotwory (jąder, nerek, pęcherza moczowego, prostaty)
oraz zaburzenia trzymania moczu.
Rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów u mężczyzn w wieku podeszłym, a w Polsce to trzecia część zgonów na choroby nowotworowe. Guz ten rozwija się powoli, niekiedy bezobjawowo, dlatego tak ważne jest wykrycie go w fazie, w której można go skutecznie leczyć. Konieczne jest zatem regularne badanie gruczołu krokowego po 50 roku życia, lub wcześniej w przypadku zaburzeń w oddawaniu moczu. Kolejną męską dolegliwością są zaburzenia erekcji, wiele z nich jest skutecznie i bezpiecznie leczonych. Proces starzenia się organizmu związany jest z obniżonym poziomem męskich hormonów płciowych produkowanych przez jądra. Towarzyszą temu obniżenie libido, osłabienie potencji, pogorszenie jakości życia i ogólnego samopoczucia, zmniejszenie sprawności fizycznej i intelektualnej, zaburzenia snu. Uzupełnienie niedoborów hormonalnych zaleconych przez urologa może mieć w tym wypadku kluczowe znaczenie.
Inne choroby układu moczowego to: odmiedniczkowe zapalenie nerek, kamienica nerkowa (moczowa, mocznica, uremia, zespół morczycowy), rak nerki, ostre toksyczne zapalenie nerek, zapalenie pęcherza moczowego, kłębkowe zapalenie nerek, wysiłkowe nie trzymanie moczu. W leczeniu ostrych chorób nerek stosuje się dializę pozaustrojową, której celem jest usunięcie z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii.
Autorzy serwisu slownik-medyczny.pl dokładają wszelkich starań aby informacje zawarte w serwisie były aktualne oraz zgodne ze stanem faktycznym.
Zaznaczamy, iż wszystkie artykuły zamieszone na stronie slownik-medyczny.pl służą wyłącznie celom informacyjnym. Następstwa wykorzystnia informacji zawartych w serwisie slownik-medyczny.pl nie mogą być źródłem jakichkolwiek roszczeń w stosunku do Autorów strony.
Właściciel strony slownik-medyczny.pl ostrzega, że kopiowanie treści strony w całości lub w części bez uprzedniego uzyskania jego pisemnej zgody będzie uznane za łamanie praw autorskich i prawnie ścigane.
Z poważaniem
Administrator serwisu slownik-medyczny.pl