Image

Usg tarczycy

USG Tarczycy jest badaniem obrazowym gruczołu pozwalającym określić wielkość, kształt, położenie i strukturę tarczycy. Dostęp do narządu jest łatwy przy pomocy odpowiedniej sondy, ponieważ tarczyca leży powierzchownie.
USG wykrywa zmiany, które nie są wyczuwalne w badaniu palpacyjnym oraz nie są widoczne w badaniu scyntygraficznym. Możliwa jest także ocena morfologiczna zmian guzowatych oraz rozróżnienie ich charakteru. W przypadku zmian torbielowatych możliwe jest niemal 100 % prawidłowe rozpoznanie.

Badanie ultrasonograficzne jest bardzo przydatne w ostrych i przewlekłych stanach zapalnych tarczycy, a częsta kontrola pozwala na monitorowanie postępów wdrożonego leczenia.

Zaletą badania jest to, że nie wymaga ono żadnego wcześniejszego przygotowania i praktycznie nie istnieją przeciwwskazania do wykonania go, możne być także wykonywane u kobiet w ciąży i dzieci.

Autorzy serwisu slownik-medyczny.pl dokładają wszelkich starań aby informacje zawarte w serwisie były aktualne oraz zgodne ze stanem faktycznym.

Zaznaczamy, iż wszystkie artykuły zamieszone na stronie slownik-medyczny.pl służą wyłącznie celom informacyjnym. Następstwa wykorzystnia informacji zawartych w serwisie slownik-medyczny.pl nie mogą być źródłem jakichkolwiek roszczeń w stosunku do Autorów strony.

Właściciel strony slownik-medyczny.pl ostrzega, że kopiowanie treści strony w całości lub w części bez uprzedniego uzyskania jego pisemnej zgody będzie uznane za łamanie praw autorskich i prawnie ścigane.

Z poważaniem
Administrator serwisu slownik-medyczny.pl