Image

usg bioderek

USG Bioderek można wykonać w każdym wieku życia dziecka, jednak najwłaściwszym momentem jest 6 tydzień. Jest najpewniejszą metodą diagnostyki dysplazji stawów biodrowych, czyli ich niedorozwoju, która jest najczęstszą wrodzoną wadą u człowieka i dotyczy około 5 % niemowląt. Badanie USG jest zupełnie nieszkodliwe i bezbolesne, a bardzo precyzyjnie pokazuje sposób ułożenia kości udowej w stosunku do panewki.

Ortopedia posługuje się metodą Graffa, od nazwiska lekarza, który opracował tę metodę. Polega ona na pomiarach części kostnych i określa się ją w skali od I do IV. Stopień I i IIA, to biodra prawidłowe – IIB i IIC oznacza zagrożenie przemieszczeń stawów, III to podwichnięcie, a IV zwichnięcie.

Wykonuje się je w pozycji leżącej, przy użyciu specjalnej głowicy ultrasonograficznej, nanosząc na badaną powierzchnię żel ułatwiający przewodzenie fal.


Autorzy serwisu slownik-medyczny.pl dokładają wszelkich starań aby informacje zawarte w serwisie były aktualne oraz zgodne ze stanem faktycznym.

Zaznaczamy, iż wszystkie artykuły zamieszone na stronie slownik-medyczny.pl służą wyłącznie celom informacyjnym. Następstwa wykorzystnia informacji zawartych w serwisie slownik-medyczny.pl nie mogą być źródłem jakichkolwiek roszczeń w stosunku do Autorów strony.

Właściciel strony slownik-medyczny.pl ostrzega, że kopiowanie treści strony w całości lub w części bez uprzedniego uzyskania jego pisemnej zgody będzie uznane za łamanie praw autorskich i prawnie ścigane.

Z poważaniem
Administrator serwisu slownik-medyczny.pl